9 domowych roślin oczyszczających powietrze

Co może mieć wspólnego Twoje biuro, dom czy mieszkanie z statkiem kosmicznym NASA? Niestety odpowiedzią może być zła jakość powietrza. Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zostały sklasyfikowane wśród pięciu największych zagrożeń dla zdrowia publicznego: Stagnacja w pomieszczeniach wewnętrznych pozwala zanieczyszczeniom gromadzenić się i zatrzymywać w większych ilościach, niż my, ludzie, powinniśmy oddychać.

Życie i praca w miejscach obfitujących w zanieczyszczenia powietrza i pozbawionych przyzwoitej wentylacji może powodować „zespół chorobowy budynku”, który może powodować bóle głowy, zawroty głowy, nudności oraz podrażnienie oczu, uszu i nosa. Na szczęście dla nas, naukowcy NASA pracowali nad zrozumieniem tego problemu i znalezieniem rozwiązań. Ich rozwiązanie w zakresie przestrzeni kosmicznej było łatwe do zastosowania przez każdego: wystarczy używać roślin domowych do oczyszczania powietrza.

W czym rzecz?

Biorąc pod uwagę, że ludzie spędzają ponad 90 procent swojego czasu w pomieszczeniach zamkniętych, jakość powietrza ma znaczenie. Wyposażenie, tapicerka, syntetyczne materiały budowlane oraz środki czyszczące w domach i biurach mogą emitować różnego rodzaju toksyczne związki, takie jak formaldehyd. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może być również spowodowane pyłkiem, bakteriami i pleśnią, ponieważ zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego, takie jak spaliny samochodowe, przedostają się do budynków. Wszystko to pogarsza się w małych lub słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje łatwy i niedrogi sposób walki z obecnością tego, czym można oddychać i pochodzi właśnie z naturalnego świata. Rośliny oczyszczają powietrze, czyniąc je częścią tego, co NASA nazywa „systemem podtrzymywania życia”. Dodanie roślin doniczkowych do pomieszczenia pozwoliło zredukować ilość cząstek powietrza (chociaż kwitnące rośliny mogą przyczyniać się do powstawania własnych związków w powietrzu).

Więc jak rośliny domowe oczyszczają powietrze? Rośliny absorbują część cząstek stałych z powietrza w tym samym czasie, w którym pobierają dwutlenek węgla, który jest następnie przetwarzany na tlen w drodze fotosyntezy. Ale to nie wszystkie mikroorganizmy związane z roślinami są obecne w glebie doniczkowej i te mikroorganizmy są również odpowiedzialne za większość efektu oczyszczania.

Poza jakością powietrza rośliny po prostu poprawiają samopoczucie ludzi. Na przykład, pacjenci szpitalni z roślinami w ich pokojach byli bardziej pozytywni i mieli niższe ciśnienie krwi i poziom stresu. Podobnie, instalacje wewnątrz pomieszczeń mogą uczynić ludzi inteligentniejszymi, pozwalając im zachować czujność i zmniejszyć zmęczenie psychiczne.

Twój plan działania

Chociaż rośliny domowe mogą być kłopotliwe w utrzymaniu, okazuje się, że wiele roślin jest łatwych do pielęgnacji – tak łatwych, że w rzeczywistości, ciężko je uśmiercić. Poniżej zebraliśmy listę dziewięciu praktycznie niezniszczalnych roślin zainspirowanych badaniami NASA.

Każdy rodzaj roślin ma swoje ulubione warunki środowiskowe, więc poszukaj etykiety, która jest dostarczana wraz z rośliną lub online, aby dowiedzieć się, ile światła słonecznego i wody będzie potrzebował. Jeśli twoja roślina nie pojawi się w ładnej doniczce, lub jeśli wyprzedzi poprzednią roślinę, możesz ją łatwo przesadzić. Wystarczy znaleźć doniczkę, która jest co najmniej o trochę większy niż poprzedni pojemnik, dodać glebę doniczkową i umieścić roślinę tak, aby wierzchołek gleby pozostał na tym samym poziomie jak poprzednio. Na koniec starannie zapakuj glebę doniczkową wokół brzegów rośliny i podlej wodą.

1. Garden Mum
2. Spider Plant
3. Dracaena
4. Ficus/Weeping Fig
5. Peace Lily
6. Boston Fern
7. Snake Plant/Mother-in-Law’s Tongue
8. Bamboo Palm
9. Aloe Vera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *