Co to jest Yerba Mate?

Yerba mate to nic innego jak wysuszone i zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Nazwę tą najprawdopodobniej wymyślili jezuici, pochodzi ona od  łacińskiego słowa herba czyli ziele i mati co w języku keczua znaczy tykwa. Pierwotna Indiańska nazwa naparu to caá to właśnie Indianie po raz pierwszy zaczęli parzyć caá. Przyznam szczerze, że przypadło mi do gustu to  określenie.

Co przykuło moją uwagę i ciekawość to to, że w portugali jest zwyczaj parzenia mate na zimno zwany  tereré. Muszę koniecznie wypróbować ten sposób parzenia. Moja przygoda z yerba mate zaczęła się w tym roku aczkolwiek

Yerba Mate w matero z bombillą
Yerba Mate w matero z bombillą

wiedziałam o niej od dawna. Z ciekawością nie raz nie dwa przyglądałam się Cejrowskiemu co On takiego pija, zaczęłam czytać o mate i jej właściwościach, aż nadarzyła się okazja do kupienia matero z drzewa palo santo.

Od momentu kiedy pierwszy raz spróbowałam yerba mate nie wyobrażam sobie dnia bez tego naparu. Dziś na tapecie jest połaczenie yerby z trawą cytrynową co daje rewelacyjny orzeźwiający efekt . Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór mate począwszy od tradycyjnego po aromatyzowane.

Osobiście preferuje te aromatyzowane, z racji tego że jestem na początku przygody z yerbą zdążyłam wypróbować jak już wcześniej wspomniałam  yerba mate w połączeniu z trawą cytrynową i tradycyjną pochodzącą z Argentyny . Yerba mate oprócz orientalnego smaku ma kilka innych zalet a mianowicie wspomaga trawienie oraz odchudzanie, pobudza nasz organizm a co za tym idzie poprawia koncentrację i jednocześnie rozluźnia. Zawartość wielu minerałów i witamin w jej składzie ma dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Yerba Mate
Yerba Mate

I jak tu nie lubić yerba mate ?

Jedna odpowiedź do “Co to jest Yerba Mate?”

  1. Ja swoją Yerba Mate zaparzam w zwykłym kubku i piję przez dziurkowaną słomkę 🙂 niemniej jest to bardzo, bardzo fajny dodatek do diety, polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *